Depresja

Podstawowa różnica między chandrą, tzw „dołem“ czy przygnębieniem a depresją wiąże się z czasem trwania. Chandra trwa od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, depresja nie mija tak szybko. Na chandrę mamy wiele sposobów, każdy swoje. Dla jednych jest to rozmowa z przyjaciółką/elem, zatopienie się w swojej ulubionej muzyce, obejrzenie dobrego filmu czy krótki wypad za miasto. W przypadku depresji wyżej wymienione sposoby poprawy humoru nie zadziałają. Nie poprawią nam humoru, gdyż w depresji smutek i przygnębienie jest tak duży, że uniemożliwia odczuwanie przyjemności. „Nic mnie nie cieszy“ – jeśli pojawia się taka myśl, powinna nas zaniepokoić. Ponadto jeśli obserwujesz u siebie coraz bardziej uogólniającą się niechęć do działań w większości dziedzin swojego życia, masz problemy ze snem (śpisz bardzo dużo lub cierpisz na bezsenność), czujesz się zmęczony/a od rana do wieczora oraz masz trudności z koncentracją nie zwlekaj z wizytą u lekarza psychiatry lub psychologa. Zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują od co najmniej 2 tygodni.  

Im szybciej rozpoczniesz psychoterapię i/lub farmakoterapię tym szybciej wrócisz do zdrowia! Mimo, że w depresji jesteś przekonany/a, że nic się już nigdy nie zmieni. 

Jeśli chcesz dokładniej przyjrzeć się swojemu samopoczuciu i pomóc odpowiedzieć sobie na pytanie czy szukać profesjonalnej pomocy skorzystaj ze skali depresji Becka.  Link do skali depresji Becka.